Archiwa tagu: nowoczesne panele

Jak zmieniły się podłogi przez ostatnie kilka dekad

Nasi dziadkowie prawdopodobnie nie mieli tak wielu możliwości, jakie my mamy dziś  kwestii podłóg. Chciałbym Was zabrać w małą podróż powiedzmy 30 – 40 lat wstecz i zobaczyć jak wtedy ludzie urządzali swoje podłogi.

Podłogi drewniane, parkiety sprzed kilkudziesięciu lat

Pierwsze parkiety nie są wcale takie nowe, już ja XVI wiecznych malowidłach możemy znaleźć bogato zdobione podłogi z drewna. Pewnie i dawniej stosowano je w budownictwie dla zamożnych książąt i dygnitarzy kościelnych. Jednak zarówno wtedy, jak i w czasach PRLu parkiet był niesamowicie kosztowny.

W 20 leciu międzywojennym mieliśmy coś w rodzaju boom na parkiety i podłogi drewniane, jednak była to swego rodzaju metoda kombinatorska, klejona na smołę. Dziś taki parkiet pomimo że mógłby być ładny, jest równie niezdrowy…

30, 40 i 50 lat temu królowały gumolity i różne wykładziny w dziwnie jaskrawych (wyjątkowo brzydkich) kolorach, które nasuwają na myśl jedynie melancholię.

Ostatnie 20 lat

Pojawiają się panele, panele klejone na klej drzewny. Ich ułożenie wymaga umiejętności i sporo sprzętu: pasy ściągające, dobijaki. Jeśli coś zrobiło się źle, to poprawić to było ciężko. Panele były robione z takich materiałów (sklejek), które lubiły sączyć wodę, co odczuwało się szczególnie na łączeniach, które są po prostu wypukłe.

Do tego temperatura i panele pracują, tworzą się szczeliny na łączeniach, łączenia zarastają brudem…

Panele laminowane obecnie

Obecnie mamy do czynienia z panelami laminowanymi, których powierzchnie są bardzo twarde i niewrażliwe na zarysowania. Materiały z których są tworzone są znacznie solidniejsze. Największym plusem obecnych paneli jest metoda ich łączenia (na klik). Na dobrą sprawę dziecko mogłoby ułożyć niektóre modele, ponieważ te zapinają się jak klocki. Ułożenie podłogi w dużym pokoju lub salonie zajmuje kilka godzin (łącznie z przygotowaniem podłogi).

Obecnie wybór paneli jest niesamowicie duży – możemy nabyć nie tylko wszelakie odcienie drewna, ale także imitację płytek czy nawet kamienia.

Jeśli chcesz zobaczyć jak wiele modeli i ciekawych dodatków jest obecnie na rynku, to sprawdź sklep podlogi24.net a na pewno znajdziesz coś dla siebie.